MENU

Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2013

ΗΦΑΙΣΤΟΣ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ VS ΚΡΗΝΗ΄97 76-68

Η καλύτερη φετινή εμφάνιση της ομάδας μας αλλά η νίκη δεν ήρθε. Ο Ήφαιστος/Αχιλλέας βομβάρδιζε στο πρώτο δεκάλεπτο το καλάθι της ομάδας μας , πετυχαίνοντας 6 τρίποντα και φτάνοντας την διαφορά στους 11 πόντους αλλά το δεκάλεπτο έληξε 22-22. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο με δύο τρίποντα από τους γηπεδούχους και φτάνοντας τη διαφορά στους 9 πόντους αλλά το δεκάλεπτο έληξε 19-20. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κατοχιανός άλλαξε την άμυνα από ζώνη 2-1-2 και  την έκανε τρίγωνο ζώνης με δύο παίκτες man to man ώστε να πιέσει στην περιφέρεια τα τρίποντα. Αυτό βοήθησε στο να μην πετύχει κανένα τρίποντο στο δεύτερο ημίχρονο ο 'Ηφαιστος. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 15-15. Στο τέταρτο δεκάλεπτο και ενώ η ομάδα μας στεκόταν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και φαινόταν πως θα έρθει η νίκη , μίλησαν οι έμπειροι ψηλοί του Ήφαιστου όπου με ρεσιτάλ επιθετικών ριμπάουντ , έδιναν δεύτερες και τρίτες επιθέσεις στην ομάδα τους , πετυχαίνοντας καθοριστικά καλάθια. Το δεκάλεπτο έληξε υπέρ των γηπεδούχων με σκόρ 20-11 και τους έδωσε το ρόζ φύλλο αγώνος. Οι τραυματισμοί των ψηλών μας Λιβιεράτου και Γουβέλη μας στοίχησαν για ένα ακόμα παιχνίδι.

ΚΡΗΝΗ(Κατοχιανός): Παναγής 25 , Μισσιώνης 12(1) , Κατσένης 11(1) , Θεοδωρόπουλος Σοφ. 8 , Παπαρίζος 4 , Βεσκούκης 4 , Αραβαντινός 2 , Μανιάς 2 , Βαβάτσικος , Κουλής , Θεοδωρόπουλος Σπ. , Γεωργακόπουλος.

Ήφαιστος/Αχιλλέας(Καραγιάννης): Μπιτσάκος 15(3) , Τσινούκας 13 , Παπαδόπουλος 12 , Αναγνωστόπουλος 11 , Ζυγάς 10(2) , Λούρος 9(3) , Ντούρος 3 , Διαμαντής 2 , Ράπτης 1 , Γεωργόπουλος , Παρίσης , Ιατρόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-22 , 19-20 , 15-15 , 20-11.

Διαιτητές: Μπούσιας , Αθανασόπουλος.