MENU

Τετάρτη 16 Μαΐου 2012

ΖΑΚΥΝΘΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΤΟ 2-1

Ο Πανηλειακός ηττήθηκε από την ΑΓΕΖ στη Ζάκυνθο με 81-72 στον πρώτο ημιτελικό των πλέι-οφ κι έτσι οι νησιώτες προηγούνται με 2-1 στις νίκες. Την Κυριακή θα διεξαχθεί το δεύτερο παιχνίδι στον Πύργο, με τους ερυθρόλευκους να θέλουν απαραιτήτως τη νίκη για να οδηγήσουν τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι στη Ζάκυνθο. Η ομάδα του Γιάννη Ελευθεριάδη παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο και κυνήγησε με αξιώσεις τη νίκη. Στο β΄ δεκάλεπτο, οι νησιώτες με τρίποντα των Κλάδη, Μυλωνά έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (30-20), ο Πανηλειακός μείωσε προσωρινά στους τρεις (30-27) στο 15΄, αλλά η ΑΓΕΖ έτρεξε σερί 21-8 μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου και έφτασε στο +16 στα μισά του αγώνα (51-35).
Στη γ΄ περίοδο με καλάθι του εξαιρετικού σήμερα Κοτσέτα η διαφορά πήγε στους 17 (62-45) στο 25΄, αλλά ο Πανηλειακός απάντησε με τέσσερα διαδοχικά τρίποντα του Κιούφη (!) και πλησίασε στους πέντε πόντους (62-57), ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του 30λεπτου. Τελικά το σκορ του γ΄ δεκαλέπτου ήταν 64-57.
Στις αρχές της δ΄ περιόδου, ο Πανηλειακός  πλησίασε στους τέσσερις (65-61) αλλά η ΑΓΕΖ με σερί 7-1 έφτασε ξανά σε διψήφιο προβάδισμα (72-62),  πέντε λεπτά πριν τη λήξη και από κει και πέρα κράτησε τη διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του αγώνα. O Πανηλειακός πάντως εκφράζει παράπονα για τη διαιτησία των Δημόπουλου-Κωνσταντινίδου, ιδίως για το α΄ ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 24-20,  51-35, 64-57, 81-72.
ΑΓΕΖ: Κοτσέτας 32 (2), Ακτύπης 7, Μυλωνάς 3, Κλάδης 13 (1), Σαμαράς 16, Ζάγκλας 5 (1), Μπονίκος 3, Χαϊκάλης 2, Κομματάς, Νέγκας, Θεοδωρίτσης, Μάργαρης.
Πανηλειακός: Λ. Παπαγιάννης 3, Δανίκας 10, Μπ. Κωνσταντόπουλος 16 (4), Κιούφης 32 (5), Σ. Κωνσταντόπουλος 5 (1), Αλ. Παπαγιάννης 5 (1), Ρέτσης 1, Θανάσουλας.

Έκανε το 2-1 ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας, αξιοποιώντας την έδρα του, κέρδισε 63-60 τη Νίκη Προαστίου και έκανε το 2-1 στις νίκες. Μάλιστα έχανε σε όλο το ματς από 6 έως 10 πόντους και έκανε τη μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ 22-11.
Τα δεκάλεπτα: 13-19, 26-32, 41-49, 63-60.

Προμηθέας: Ζαπανιώτης 8, Λαζανάς 3(1), Ταπεινός 6,  Μενούνος 20, Κ. Τασόπουλος 4, Νταβλούρος 7, Χαμηλός 11(1), Καραγιάννης.
Νίκη Προαστίου: Παπανικολάου 13(1) , Στολάκης 5(1) , Στάμος 8(2) , Ρέλλας 14(2) , Χουλιάρας 14, Βασιλείου 6,. Γιαννακόπουλος.