MENU

Δευτέρα 19 Μαρτίου 2012

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ Vs ΚΡΗΝΗ΄97 68-64

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το αποψινό παιχνίδι ανάμεσα στην Κρήνη και τον Προμηθέα. Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν καλό για την ομάδα μας , αν και ξεκίνησε καλά , με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να πάρει διαφορά τελειώνοντας με 20-13. Στο δεύτερο η Κρήνη παίζοντας καλή άμυνα όχι μόνο ροκάνισε την διαφορά αλλά πέρασε και μπροστά στο σκόρ. Το δεκάλεπτο τελείωσε με σκόρ 11-20 και το ταμπλό στο ημίχρονο έγραφε 31-33. Το τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Προμηθέα να σκοράρει κρίσιμα καλάθια στην εκπνοή των επιθέσεων. Το επί μέρους σκόρ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 19-15 και του τέταρτου 18-16. Η ομάδα μας έπαιξε το παιχνίδι όπως έπρεπε αλλά στάθηκε άτυχη. Οι αθλητές μας φέτος ανέβασαν την ομάδα ένα σκαλί παραπάνω , όπως κάνουν κάθε χρόνο , με την αξία τους , τον ιδρώτα τους και με την αγάπη τους για το μπάσκετ. Στα επόμενα παιχνίδια αξίζουν την συμπαράσταση και το χειροκρότημα των φιλάθλων της που τόσο έλειψαν στο σημερινό ντέρμπι. Στα αξιοσημείωτα η διακοπή του αγώνα για λίγα δευτερόλεπτα στις αρχές του α΄ δεκαλέπτου από τον α΄ διαιτητή για να <<βάλει>> στην θέση του τον πρόεδρο της Κρήνης ο οποίος χωρίς να  σηκωθεί από τον πάγκο ζήτησε σωστά δύο βολές σε φάουλ υπέρ της ομάδας του και η β΄ διαιτητής θεώρησε οτι το φάουλ ήταν πρίν την προσπάθεια. Ο πολύπειρος διαιτητής πήρε την κατάσταση στα χέρια του διακόπτοντας το παιχνίδι και με την πειστική θεωρία που τον διακρίνει , ξεκαθάρισε οτι στην επόμενη διαμαρτυρία θα υπάρχει ποινή. Το μήνυμα το έλαβαν εκτός από τον πάγκο της Κρήνης και οι λιγοστοί φίλοι της , οι οποίοι σταμάτησαν να ενισχύουν την ομάδα τους φοβούμενοι τεχνική ποινή και έτσι το ντέρμπι τελείωσε ομαλά. Τελικά η πρόληψη είναι πολύ σημαντική !!!

ΚΡΗΝΗ(Παπαδημητρίου): Χαιριστανίδης 12 , Χρυσανθακόπουλος 11 , Αλεξόπουλος 10(2) , Δημόπουλος 9(1) , Χριστοδούλου 9(1) , Παπαρίζος 6 , Τσαρμπόπουλος 5(1) , Αραβαντινός (2) , Λιβιεράτος .

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ(Ντούβας): Ψυχογιός 21(3) , Μενούνος 17 , Χαμηλός 9(2) , Ζαπανιώτης 6 , Καραγιάννης 6 , Λαζανάς 3 , Οικονομόπουλος 3 , Νταβλούρος 2 , Ταπεινός 1 , Ψαρρής , Τασόπουλος .

Τα δεκάλεπτα: 20-13 , 11-20 , 19-15 , 18-16.

Διαιτητές : Παναγιώτου , Γιώτη

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ Vs ΚΡΗΝΗ΄97  68-64
ΛΕΧΑΙΝΑ Vs ΖΑΚΥΝΘΟΣ  39-85
ΑΧΑΓΙΑ Vs ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ  61-58 (παράταση) (45-45 κ.α.)
ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ Vs ΑΓΥΙΑ  87-59
ΑΧΙΛΛΕΑΣ Vs ΝΙΚΗ  69-61 (παράταση) (56-56 κ.α.)
ΠΥΡΣΟΣ Vs ΑΚΡΑΤΑ  72-71 (β΄παράταση) (α΄παράταση 59-59) (53-53 κ.α.)